Samsun merkez ilçelerinde mezbahane sıkıntısı yaşanıyor

30 Mart 2013 Cumartesi 19:07
samsun-merkez-ilcelerinde-mezbahane-sikintisi-yasaniyor--

Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, merkez ilçeler konumunda yer alan Atakum, İlkadım, Canik ve Tekkeköy’de mezbahane olmaması nedeniyle sıkıntı yaşandığını belirterek, bazı kasapların ara sokaklarda hayvan kesimi yaptığını öne sürdü.

 Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, kentin merkez ilçeleri konumunda yer alan Atakum, İlkadım, Canik ve Tekkeköy’de mezbahane olmaması nedeniyle kasapların sıkıntı yaşandığını söyledi.

 
Samsun'da bazı kasapların mezbahane olmaması nedeniyle sokak aralarında büyükbaş ve küçükbaş hayvan kesimi yaptığını öne süren Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen “Samsunlu kasaplar hayvan kesimi yapabilmek için maalesef sokak aralarını kullanıyorlar. Bunun esas sebebi 320 bin kayıtlı hayvanın bulunduğu Samsun'da bir adet mezbahanenin bulunmamasıdır. Ne kadar denetleme yapılırsa yapılsın, bu sorunu çözmeden kaçak kesim engellenemez. Kaçak kesimi tetikleyenler yerel yöneticilerdir “dedi.

YENİ MEZBAHANE YAPILIRSA SORUNLAR ÇÖZÜLÜR 
 
Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden onaylanan bir mezbane projeleri olduğunu açıklayan Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen " Bu projenin hızlandırılması lazım. Samsun’a yeni yapılacak mezbahanenin  İlkadım ilçesi Derecik mahallesinde 27 dönümlük alana inşaa edileceği belirtiliyor. Bu proje gerçekleşirse kasaplarımızın sorunlarını büyük ölçüde çözülür " diye konuştu.
 
SAMSUN'DAKİ ETLERİN YÜZDE 70'İ İL DIŞINDAN GELİYOR 
 
Samsun’da günlük gerçekleşen hayvan kesimi hakkında bilgi veren Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen şunları kaydetti; “Samsun'da günlük 400 büyükbaş, 800 ise küçükbaş hayvan kesilmesi gerekli. Samsun’da satılan etlerin yüzde 30 kentte kesilen etler, yüzde 70’i ise şehir dışından geliyor. Bu da kent olarak bizim ayıbımız.”
 
 
 

Kaynak:


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER